Київ, пр. Оболонський, 29 ПН-ПТ 07:30 - 13:00
СБ 08:00 - 10:00
НД вихідний
Київ, вул. Оноре де Бальзака, 55 Б Київ, вул. Деміївська, 13 тимчасово не працюють
Замовити онлайн
герпес

Герпес

З таким неприємним явищем, як герпес на губах і обличчі, може зіткнутися будь-яка людина. Невелике переохолодження – і тут же з’являються бульбашкові висипання навколо рота або очей, що супроводжуються сверблячкою і поколюванням. Причина герпесу на губах і тілі – особливий вірус, яким заражена більшість населення. Встановлено, що імунітет до збудника захворювання має лише 5% людей, решта схильні до цієї інфекції. Часті випадки носійства герпес-вірусу, коли він протікає мало або безсимптомно. Ознаки захворювання загострюються під впливом провокуючих чинників – застуда, перегрів організму, ослаблення імунітету.

Віруси герпесу: типи і асоційовані захворювання

Найбільш поширені 4 типи збудників герпесу, схожих між собою за морфологічною будовою:

 1. Вірус простого герпесу (ВПГ), що має 2 підтипи – 1-й (ВПГ-1) і 2-й (ВПГ-2). Є джерелом везикулярних висипань. Викликає герпетичне ураження слизових оболонок геніталій, герпес на обличчі, тілі і очах.
 2. Вірус Епштейна-Барра (ВЕБ) – збудник інфекційного мононуклеозу, що володіє канцерогенними здібностями.
 3. Вірус Варіцелла-Зостер (ВВЗ) – герпес-вірус, що викликає вітряну віспу у дітей і оперізуючий лишай у дорослих.
 4. Цитомегаловірус (ЦМВ), що вражає внутрішні органи – урогенітальний тракт, центральну нервову систему, серце, печінку.

Передається інфекція контактно-побутовим шляхом, через слину, поцілунки, спільний посуд. З шкіри вірус герпесу проникає в нервові клітини і, якщо не знищується імунною системою, може існувати там довгі роки, ні разу в житті не проявивши клінічно.

Зараження ВПГ-2 зазвичай пов’язане з початком сексуальних відносин. Потрапивши в організм, вірус 2-го типу, як і ВПГ-1, тривалий час здатний в неактивній формі зберігатися в нервових клітинах.

Як проявляється вірус герпесу: симптоми інфікування

Найчастіше пацієнтів цікавить, чим лікувати герпес на обличчі і геніталіях, який викликається вірусами 1-го і 2-го типів. Захворювання в гострій стадії виражається специфічними симптомами, які доставляють масу незручностей.

Герпетичний висип у підлітків і дорослих, викликана ВПГ-1 і ВПГ-2, локалізується в основному в області фізіологічних отворів тіла: навколо рота, ніздрів, очей, статевих органів. У своєму розвитку вона проходить кілька етапів:

 1. Шкіра в місцях майбутніх висипань починає свербіти, на ній з’являються обмежені вогнища гіперемії.
 2. На почервонілих ділянках виникають дрібні бульбашки (везикули). Вони наповнені прозорою рідиною, яка поступово каламутніє. Кожен осередок містить 2-10 везикул. Іноді вони зливаються і утворюють багатокамерні бульбашки діаметром до 1,5 см.
 3. Герпес на шкірі, не схильний до зволоження і тертя, поступово зсихається в сірувато-жовту кірку, яка відпадає через тиждень. На місці висипу залишаються пігментовані плями. Везикули, розташовані на вологих слизових оболонках, лопаються, утворюючи мокнучі ерозії з яскраво-червоним дном.

Освіта і розтин бульбашок супроводжуються болісним свербінням, поколюванням, печінням і болем. Весь період загострення триває близько 2-х тижнів. Якщо вчасно не почати лікування герпесу, то ерозії вдруге інфікуються, що збільшує тривалість захворювання.

Герпес у дітей

Вірус герпесу у дітей часто служить причиною гострого афтозного стоматиту. На тлі загального нездужання і підвищення температури на слизовій порожнині рота з’являються висипання діаметром до 1 см. В центрі афт спостерігається ділянку некрозу, по краях – яскравий запальний ободок.

В міру розвитку герпесу виразки зливаються воєдино, утворюючи в роті різко хворобливі великі ерозивні площі з нерівними контурами. У хворої дитини відзначаються слинотеча, слабкість, втрата апетиту.

Як лікувати герпес?

Вірус герпесу лікування піддається досить важко, оскільки він здатний багато років «дрімати» в нервових гангліях. Хвороба характеризується хронічним, часто довічним плином. Періоди загострень чергуються з періодами ремісії.

Лікування герпесу включає два завдання: підвищення загальної стійкості організму до інфекцій і купірування зовнішніх ознак хвороби.

Відповідаючи на питання про те, як боротися з герпесом, не можна не згадати місцеві засоби. Для зменшення свербежу і болю призначають мазі і креми противірусної дії:

 • Рятівник;
 • Герпестіл;
 • Ацик;
 • Зовіракс;
 • Агерп;
 • пенцикловір;
 • Ациклостад;
 • Ліпстер.

Противірусні препарати в формі таблеток (Ацикловір, Валацикловір), що приймаються всередину, призначаються при важких формах герпесу. Вони пригнічують розмноження ВПГ і полегшують перебіг хвороби.

Cлідкуйте за нами у соцмережах

Останні новини

Витамин Д

Чим небезпечний дефіцит вітаміну D і як перевірити його рівень у крові?

Користь вітаміну Д неоціненна для розвитку дітей, нормальної життєдіяльності дорослих. Надходження елемента в організм обумовлено…

Антиген, ПЦР или ИФА

Антиген, ПЛР чи ІФА. У чому різниця?

Сезонне зниження імунітету — не рідкість. Несприятливі погодні умови можуть похитнути здоров’я. Підвищена температура, закладеність…

Почки

Як зрозуміти, що з нирками проблеми?

Нирки — це життєво важливий парний орган системи виділення, основна функція якого — виведення продуктів…