Краснуха – гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, передається повітряно-крапельним шляхом, становить серйозну небезпеку при вагітності.

Аналізи на краснуху: коли здавати?

Краснуха – контагіозне захворювання, розвивається при попаданні в організм вірусу Rubella з сімейства тогавірусів. Передається при контакті з хворою людиною, вірус нестійкий у зовнішньому середовищі поза організмом. Визначити захворювання можна за допомогою аналізу на антитіла до краснухи. Після зараження інкубаційний період становить 5-7 днів. У відповідь починається вироблення імуноглобулінів двох видів – IgM і IgG, які виявить аналіз крові при краснусі. Тип антитіл залежить від стадії захворювання або від імунного статусу пацієнта:

 • Антитіла IgM виробляються відразу після зараження і зникають протягом декількох тижнів.
 • Антитіла IgG виробляються пізніше і зберігаються на все життя, дозволяючи уникнути повторних заражень.

На краснуху частіше хворіють діти 3-7 років і молоді люди, в ранньому віці захворювання переноситься легко, зазвичай не викликає ускладнень. У зрілому віці можливо ускладнений перебіг хвороби.

Серйозні ускладнення краснухи:

 • Запалення головного мозку – енцефаліт.
 • Запальний процес в суглобах – артрит.

Перші ознаки захворювання з’являються через 2-3 тижні після інфікування, найактивніший період передачі вірусу від хворого – 5-7 день.

Коли провести аналіз крові на антитіла краснухи:

 • Підвищення температури до 39 градусів.
 • Збільшення лімфатичних вузлів.
 • Сухий кашель, нежить, біль у горлі.
 • Запаморочення, слабкість, почервоніння очей.
 • Розвиток кон’юнктивіту.
 • Біль у м’язах, суглобах.
 • Здуття живота.

Червона висип з’являється через два дні після перших ознак краснухи, симптом відзначають у 50-80% хворих. Перші висипання локалізуються в області голови, за вухами і на обличчі, поступово спускаючись вниз. Надійний спосіб поставити діагноз – аналіз на краснуху. Ціна дослідження невисока. При краснусі спеціального лікування не потрібно, запобігти зараженню можна за допомогою вакцинації.

Аналіз на краснуху при вагітності

Краснуха є серйозною небезпекою при вагітності, в 90% випадків інфікована мати трансплацентарно передає вірус плоду. Це може привести до розвитку синдрому вродженої краснухи і загрожує різними патологіями. Найважчі наслідки аж до загибелі плоду загрожують при зараженні в першому триместрі. При зараженні на терміні 2-11 тижнів висока ймовірність пошкодження центральної нервової системи плода. Вроджені каліцтва спостерігаються в 60% випадків зараження краснухою в першому триместрі.

Деякі наслідки краснухи при вагітності:

 • На ранніх термінах – викидні, мертвонародження, мікроцефалія і ін.
 • На більш пізніх термінах – важкі пороки розвитку, вроджена глухота, цукровий діабет, кератит, катаракта, патології щитовидної залози, недорозвинення головного мозку, порок серця і інші форми довічної інвалідності.

Якщо вагітна жінка заразилася краснухою після 16 тижня, слід регулярно проходити скринінги, УЗД, щоб стежити за станом плоду. Нерідко хвороба проходить безсимптомно, здати аналіз на краснуху при вагітності потрібно, щоб оцінити ризики вад розвитку плоду.

Аналіз на краснуху під час планування вагітності

Щоб мінімізувати ризики, пов’язані з краснухою, в період планування вагітності слід здати аналіз на антитіла до краснухи. Ціна важливого дослідження не висока.

Якщо жінка не хворіла раніше або рівень антитіл низький, слід пройти вакцинацію від краснухи за кілька місяців до зачаття. У разі, якщо вагітність настане раніше, ніж через 3 місяці після вакцини, ризик можливих відхилень у розвитку у плода – менше 3%.

Аналіз на краснуху: де здати, види, розшифровка

 1. Серологічний метод. Виявляє в крові антитіла до краснухи, що не виявляє види антитіл. Це ускладнює діагностику і визначення стадії захворювання, точність діагностики краснухи серологічним методом – 75%.
 2. Імуноферментний аналіз (ІФА): виявляє антитіла до краснухи, визначає їх вид. Відображає стадію захворювання, приблизний термін зараження.
 3. Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР): високоточний метод, виявляє РНК вірусу, виявляє захворювання на ранній стадії, до появи симптомів. Найчастіше використовується як доповнення до імуноферментного дослідження.

При розшифровці результатів аналізу на краснуху оцінюється концентрація імуноглобулінів.

 • IgG менше 9 одиниць на мілілітр – негативний результат, організм не виробляв імуноглобуліни.
 • Концентрація 9-11 одиниць на мілілітр – сумнівний результат, призначають повторну здачу аналізу на антитіла краснухи.
 • Більше 11 одиниць – що людина перехворіла краснухою раніше, хворіє зараз або була вакцинована. Підтвердження діагнозу краснухи – імуноглобулін IgM, виділяється в активній фазі хвороби.

Здати аналіз на антитіла до краснухи IgG і IgM можна в лабораторії Biolab Diagnostic.